Dzīves Iespējas

Laikmetīgās kamermūzikas koncerts

Latvijas koncertdzīvē vokālā kamermūzika skan salīdzinoši reti, vēl jo retāki ir piemēri ar laikmetīgo vokālo kamermūziku, tāpēc katrs jaundarbs un jauna programma šajā žanrā ir svinēšanas cienīgs notikums. Sansusī piedāvās jaunu laikmetīgās mūzikas programmu, ko veidos komponists Platons Buravickis, operas solists Armands Siliņš un laikmetīgajā mūzikā un performances mākslā strādājošais pianists Ēvalds Lazarevičs. Koncerta konceptuāli vizuālo tēlu veidos audiovizuālais un digitālo mediju mākslinieks Jurģis Peters un gaismu mākslinieks Niks Cipruss.

Programma:
P. Buravicka vokālais cikls “Dzīves iespējas”
R. Beaudoin three parts from “Étude d’un prélude”
R. Beaudoin “Wehmut”
G. Šmite “Three songs by William Shakespeare”

Koncerta fokusā būs Platona Buravicka un Gundegas Šmites jauno vokālo ciklu pirmatskaņojumi, kurus papildinās amerikāņu konceptuālista Richard Beaudoin kamermūzika. Abi vokālie cikli tapuši speciāli šiem izpildītājiem. Pirms koncerta paredzēta muzikologa Dāvja Eņģeļa ievads par koncertā gaidāmo programmu.

P. Buravickis par savu ciklu: “Es iecerēju uzrakstīt 3 dziesmu ciklu ar nosaukumu “Dzīves iespējas”. Kurā es gribētu pacelt problēmu par to, kā dažādi cilvēki dzīvo uz Zemes, kādas viņiem ir iespējas, par viņu mijiedarbību ar dabu.
Izmantošu sekojošo autoru tekstus: Amerikāņu transcendentalists Ralfs Valdo Emersona (Ralph Waldo Emerson), Īrijas mūsdienu dzejnieks, Pulitcera prēmijas laureāts Pols Malduns (Paul Muldoon) un krievu zinātnieks Vladimirs Vernadskis.”

Gundegas Šmites cikls “Three songs by William Shakespeare” ir speciāli veidots pārlikums baritonam un klavierēm no viņas agrāk tapušā cikla “The Dreams of Summer’s Midnight by William Shakespeare” desmit mūžiķiem, kas arī piedzīvos savu pirmatskaņojumu šajā variantā. Gundega par savu mūziku saka: ​​”Kāda tveicīga paša vasaras vidus pusnakts stunda sasauc kopā visdažādākos tēlus iz dižā dzejas meistara lugām. Šķietami pretrunīgi tēli izkāpj no seniem rokrakstiem, satiekas milzīgā, karnevāliskā riņķojumā, no kuriem līdz mums atlido tikai daži burvja Prospero pavadībā – karalis – Klaudiuss un hercogs Orsino. Un kurš var droši pateikt, ka tas ir tikai pāri slīdošs, vizuļojošs sapnis…?”